Programlar

1.Spor Yönetimi Programı

1.1.Tarihçe

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının (YÖK) 22.02.2018 tarihli toplantısında açılması uygun görülen, “Spor Yönetimi” programımız Muş Alparslan Üniversitesi, Varto Meslek Yüksek Okulumuz bünyesinde akademik faaliyetlerine başlamıştır.

1.2. Kazanılan Derece
Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, “Spor Yöneticisi” ve “Spor Yönetimi Meslek Elemanı” unvanını almaktadırlar.

1.3.Kabul Koşulları
Spor Yönetimi Programı Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanına göre öğrenci kabulü yapmaktadır.

1.4.Üst Kademeye Geçiş
Önlisans Spor Yönetimi mezunları ÖSYM tarafında gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavında gerekli yeterliliği sağladıkları takdirde, lisans düzeyinde “İşletme”, “Spor Yönetimi”, “Spor Yöneticiliği” ve açık öğretim yoluyla eğitim veren üniversitelerin fakültelerinde eğitimlerine devam edebilirler.

1.5.Mezuniyet Koşulları
Mezuniyet Koşulları Öğrencinin mezun olabilmesi için 4 yarıyıl sürecinde verilen tüm derslerde başarılı olması ve AGNO’nın 2’nin üzerinde olması gereklidir. Ayrıca öğrencinin Mesleki Stajını yapmış ve kabul olmuş olması gerekir.

1.6.İstihdam Olanakları
Spor Yönetimi mezunları kamu ve özel sektörde birçok alanda iş fırsatı bulabilmektedir. Kamu alanında Gençlik ve Spor Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatlarının çeşitli birimlerinde, Belediyelerin gençlik spor birimlerinde, Özel sektörde ulusal ve uluslarası spor federasyonlarında, Spor kulüplerinde (Pazarlama, Hakla İlişkiler, İnsan Kaynakları, Finans, Sponsorluk, Sportif Danışmanlık, Manejerlik vb.) istihdam edilmektedir. Ayrıca mezunlarımız spor alanında kendi işletmelerini de kurabilirler.

1.7.Ölçme ve Değerlendirme
Öğrenciye her yarıyılda Yarıyıl İçi, Yarıyıl Sonu  ve Bütünleme Sınavı olmak üzere 3 sınav hakkı verilir. Öğrencinin Başarısı Bağıl Değerlendirme Sistemine göre değerlendirilir.

Comments are closed